Jdi na obsah Jdi na menu

Evropa

Příspěvky

Montenegro - Sutomore a pevnosti Haj - Nehaj a Tabija

10. 2. 2009

ObrazekMalé  černohorské městečko Sutomore  leží na pobřeží Sutomorské zátoky (Sutomorski zaliv)  asi 8 km od Baru obklopené hustými porosty typické středomořské flóry. Postupně vzniklo na místě bývalé rybářské vesnice, když se tu v sedmdesátých létech minulého století začal nesměle dostávat do popředí zájmu turistický ruch. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa | Fotografie: Pevnost Haj Nehaj

Portugalsko - Překrásný klášter Batalha

24. 1. 2009

ObrazekNevím, zda ještě někde na světě je klášter jménem Bitva, ale v Portugalsku takový klášter je a bezesporu patří k nejnádhernějším stavbám v zemi. Batalha znamená v portugalštině - bitva.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Chorvatsko - Pohodové září v Igrane na Makarské riviéře

30. 12. 2008

Makarskou riviéru tvoří úzký pobřežní pás pod úpatím masivu Biokovo táhnoucí se od městečka Makarska ležícího asi 59 km jihovýchodně od Splitu a končí asi po padesáti kilometrech za letoviskem Zaostrog. Leží tu mnoha našincům oblíbená a populární letoviska Brela, Baška Voda, Tučepi, Igrane, Živogošče, Podgora, Drvenik atd. Celou oblastí probíhá všem autoturistům důvěrně známá a v letní sezóně velmi frekventovaná Jadranská magistrála, která stoupá desítky metrů nad moře, aby se po překonání různých serpentin opět téměř dotkla mořské hladiny.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Rusko - Kostroma

10. 12. 2008

ObrazekNaposledy jsme si nechali  donést sklenici docela dobrého čaje. Je šest hodin ráno. Z oken vlaku už vidíme průmyslové předměstí a  nezbytné  paneláky. Blížíme se k prvnímu cíli naší cesty. Asi po deseti minutách již stojíme s krosnami na peronu nádraží města Kostroma.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Albánie - Radio Tirana a Karel Poborský

10. 12. 2008

ObrazekV době nedávno minulé, i když se to již naštěstí jeví jako velmi dávno, jsem často po večerech „lovil“ v rádiu vysílání Svobodné Evropy či Hlasu Ameriky, abych se dozvěděl co se děje skutečně u nás doma i ve svobodném světě.
Stalo se, že jsem zaslechl hlasatelku se zvláštním, tvrdým přízvukem jak hovoří o revizionistických přisluhovačích prohnilého kapitalismu, o úspěších Albánského lidu pod zářným a nehynoucím vedením milovaného vůdce soudruha Envera Hodži, později Ramize Alii atd., atd. atd. a to vše vždy proložené budovatelskými písněmi či oslavným ódami na Velikého vůdce.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Chorvatsko - Diokleciánův palác ve Splitu

10. 12. 2008

Jednou z lokalit zapsaných do Listiny památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, patří staré centrum Splitu včetně Diokleciánova paláce v Chorvatské republice. Ještě před několika málo lety byl Split velmi známým a českými turisty hojně navštěvovaným městem Dalmáckého slunného pobřeží Jadranu.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Španělsko - Architektonické skvosty na úbočí pahorku Naranco u Ovieda

23. 11. 2008

Více nežli půl hodiny se proplétáme dopravní špičkou asturského Ovieda. Konečně nacházíme směrovku, která nás navádí na jižní úbočí kopce Naranco za městem ke dvěma nejskvělejším památkám asturského předrománského stavitelského umění. Autobus šplhá serpentinami úbočím kopce .

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Gruzie - Architektonické skvosty staré Gruzie - chrámy Džvari a Sveti Cchoveli ve Mcchetě

22. 11. 2008

Na soutoku řeky Kury a Argavi v Gruzii se rozkládá starobylé město Mccheta. Leží v překrásné krajině náhorní plošiny na tzv. Vojenské gruzínské cestě, kterou projelo v minulosti mnoho našich turistů, horolezců či cestovatelů. Obdivovali nádheru Velkého Kavkazu ale i nesmírně rozmanité památky stovek kavkazských národů, jež se utvářely za staletí a tisíciletí vývoje.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Chorvatsko - Platany v Trsteno

22. 11. 2008

Pomalu projíždíme velkou zatáčkou a sjíždíme už po kolikáté z úbočí vápencových skal dolů k moři. Úbočí je porostlé typickou nekonečnou středomořskou macchií, roztroušenými keři, vavříny, agávemi, pistáciemi, zimostrázy a sluncem sežehlými zbytky travin a jiných bylin. Mezi tím vším se bělají holé vápencové balvany, občas se objeví malé skupinky všude přítomných malých koziček uždibujíc poslední zbytky trávy.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Makedonie - Ohridsko jezero

22. 11. 2008

ObrazekK Ohridskému jezeru jsme přijeli již za tmy. V horách Jablanice jsme se zdrželi. Avie začala totiž dělat opět problémy a nyní ať namáháme zrak sebelépe a to sedím s Jardou na střeše, jezero nevidíme. Jen tušíme někde vlevo tam, kde se náhle strmé skály a soutěsky Drimu, jimiž jsme celé odpoledne projížděli, rozestoupily.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa