Jdi na obsah Jdi na menu

Evropa

Příspěvky

Řecko - Náhorní planina Omálos a soutěska Samaria na Krétě

22. 11. 2008

Středomořský ostrov Kréta je největší z řeckých ostrovů. Leží asi 100 km jihovýchodně od poloostrova Peloponnésos. Délka ostrova je asi 350 km a jeho šířka nepřesahuje 50 km. Je součástí obrovského oblouku tvořeného desítkami ostrovů , který spojuje jižní Řecko s Malou Asií

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Řecko - Tá Metéora monastiria – ve vzduch se vznášející kláštery

22. 11. 2008

Je to opravdu výstižný název. Kláštery se vznášejí ve více nežli třistametrové výšce nad okolní krajinou. Skutečně kouzelná místa ticha osamění pro modlitby a meditaci. Zapadající slunce svými zlatově oranžovými paprsky dodává celému komplexu divukrásný až mystický vzhled.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Řecko - Učený spor o Termopylách

22. 11. 2008

S láskou a úsměvem vzpomínám mého učitele dějepisu na znojemském Gymnáziu. Byl jím neobyčejně vzdělaný, milý sportovně založený, velmi oblíbený, neúnavný snad ve všem, co činil, poctivý a vzácný člověk s velkým porozuměním, učitel s velkým U – Jakub Trnka.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Rakousko -Weingut Anita und Hans NITTNAUS, Burgenland

16. 11. 2008

Po roce jsme opět s kolegy ve vinorodém  a prosluněném Burgenlandu. Navštívili jsme známé a největší v Burgenlandu vinařské město Gols (druhé v Rakousku)  a v něm vinařství manželů Anity a Hanse Nittnausových. Ovšem chvíli hledáme, projíždíme ulicemi tradičně čistého, upraveného a květinami zaplaveného městečka a snad v každém třetím či čtvrtém domě je vinařství. Poznají se nejenom  nějakým vývěsním štítem či nápisem na zdi nebo vysazenou révou před domem, ale především různě velkými  vitrínkami v nichž jsou vystavené láhve s etiketami označujícími, jaké odrůdy zde prodávají.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa