Jdi na obsah Jdi na menu

Vinařská událost v Prosiměřicích

2. 4. 2011

Pro vinařskou obec Prosiměřice to byla letos historická událost. Poprvé v historii obce – městysu  se tu konal opravdový vinařský košt určený široké veřejnosti. Bohužel jej neorganizovali místní, ale kolegové vinaři z nedaleké sousední rovněž vinařské obce Práče. V loňském roce se členové místní organizace Českého zahrádkářského svazu, jež je tradičním pořadatelem domluvili, že 17. ročník Práčského koštu uspořádají v sále kulturního domu v Prosiměřicích. Stejně jako vloni byla i letošní výstava finančně podpořena Vinařským fondem.

 

Obecně se očekávalo méně vzorků vzhledem k nepříznivému loňskému vinařskému roku. Přesto se jich sešlo celkem 219, z toho 174 bílých, 14 růžových a 61 červených. Z pohledu kvality bylo 107 vín v pozdním sběru, 20 vín ve výběru z hroznů, 1 z výběru z bobulí, 14 vzorků vín jako kabinet a zbývajících 74 jakostních. Čtyři komise degustátorů hodnotili vína pětibodovým systémem.

 

Výstava začala v 13.00 hodin a po zaplacení 200,- Kč vstupného , ženy měly galantní padesátikorunovou slevu a  potom už nikomu nic nebránilo libovolně ochutnávat vzorky vystavených vín.

Šampionem výstavy se stal výborný Sauvignon 2010 pozdní sběr vinaře Pavla Dohnala z Lechovic. Cenu starosty obce Práče za nejlépe hodnocené víno místního malovinaře získalo Rulandské bílé 2010 pozdní sběr Miroslava Tkadlece z Práčí, Cenu starosty obce Bantice za nejlépe hodnocené červené víno malovinaře Cabernet Moravia 2010 pozdní sběr vinařů Libora a Josefa Tvarůžkových z Prosiměřic.

 

Cenu AGRO Stošíkovice za nejlépe hodnocené veltlínské zelené získal za pozdní sběr ročníku 2009 Zdeněk Konečný ze Znojma, Cenu za nejlépe hodnocené jakostní víno Rulandské modré 2010 klaret Lubomíra Miko z Bantic a Cenu za nejlépe hodnocené přívlastkové víno Rulandské bílé 2010 pozdní sběr Libor a Josef Tvarůžkovi z Prosiměřic.

 

Protože řadu vinařů známe, vybírali jsme si opravdu jen dobře ohodnocená vína, všechna oceněná a nejlepší vína v odrůdách. Ostatních několik jen tak namátkou a okrajově. Raději jsme se vraceli k těm, která nám chutnala nejvíce. Většina vín byla s vyšším obsahem cukru, takže milovníci těchto vín si určitě přišli na své....  Skvělá byla Pálava 2010 výběr z hroznů místních vinařů Libora a Josefa Tvarůžkových, která se 19. března 2011 stala šampionem prestižního Znojemského koštu. Jen tak na okraj, v celé více jak dvacetileté historii tohoto koštu poprvé vyhráli drobní vinaři se svým vínem. Za nimi zůstala všechna věhlasná vinařství naší podoblasti...

 

 Poněkud překvapila menší návštěvnost, ale dala se očekávat, protože ve stejném p3260029.jpgtermínu se konala tradiční velká výstava v Tasovicích, místní sousedních Těšeticích a Žeroticích. Ono těch koštů je už opravdu až příliš a termínů prostě málo. Bylo by možná vhodnější, kdyby se několik obcí či spolků, kde pořádají své malé, či větší košty domluvilo na nějakém společném. Ale to je věc jistě bouřlivé diskuse zastánců i odpůrců. A těch by bylo asi více.... .  Bohužel, u nás ať se koná téměř cokoliv (přednášky, promítání filmů, tradiční cestovatelská setkání CESTY atd. – pořadatel Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice, o.s.), tak většina občanů až na opravdu nepatrné výjimky nikam nejde, žádnou akci nepodpoří, na nic nejsou zvědaví. Početní návštěvníci přijedou z daleka, ale místní prostě ignorují věci, které by mohly být přínosem či určitým obohacením pro ně samotné... Něco podobného potkalo i premiérovou výstavu vín Práčský košt. Místních jsem napočítal sice jenom asi 15, ale docela dobře si to užívali.

Netuším, k jakému závěru po nezbytném vyhodnocení celé akce dojdou organizátoři, zda i příští výstava bude v Prosiměřicích nebo opět v Práčích. Nám se vína, výstava i organizace moc líbila.  Můžeme jenom tiše doufat, že příští rok vzhledem k lepším podmínkám a prostředí prostorného kulturního domu, budeme opět ochutnávat dobrá vína u nás....